Пирин крие хиляди приказни местенца и нито едно от тях не се състезава с другите – всички притежават свой уникален дух, специфична красота и обаяние. Едно от тези кътчета се намира в подножието на средната част на Пирин.
Това е Гоце Делчев – градът, носещ името на един от най-значимите български революционери.

Градът е стъпил на двата бряга на Неврокопска река и някога е носил същото име – Неврокоп. Той е наследник на древният град Никополис ад Нестум, основан през II век след Христа.
Неврокопол попада в Османската империя между 1374-1383 година. През 80-те и 90-те години на XV век в града били открити джамия с голям купол и мюсюлманско училище. През следващите векове се наблюдават спадове и разраствания на града.
През XIX век развитие отбелязали земеделието, скотовъдството, пчеларството, звънчарството, златарството, самарджийството, кожарството, абаджийството, търговията.

По османско време Неврокопол е бил център на културния живот.
Освобождението на града се случва без битка на 19 октомври през 1912 година, по времето на Балканската война. А един от интересните факти е, че за пръв кмет на град Неврокопол след освобождението е избран не кой да е, а поетът Пейо Яворов.
Вече разказал историята си, градът ще се радва да те разведе и по своите улици. В центъра на Гоце Делчев ще откриеш един от даровете, които му е завещал Пирин. Това е великолепният Вековен чинар. Трудно е дори да си представиш, че дървото е верен другар на града от над пет века. Внушителни са не само годините му, но и размерите. Короната му се величае на 20-25 метра, а за да обиколят с ръцете си дънера трябва да се хванат поне деветима души. В основата си обиколката му е повече от десет метра.
Разходката из пиринския град не може да приключи и без още една задължителна спирка – паметникът на Гоце Делчев!
Къде да отседнеш?
на вечер
на човек
на вечер